Lobistas Andrius Romanovskis su dviem bendrininkais įtariamas Seimo nariui Vitui Matuzui davęs 55 tūkst. litų kyšį. DELFI šaltiniai teigia, kad kyšis parlamentarui buvo duotas per 5 kartus už tai, kad V. Matuzas Seimui pateiktų su alkoholiu, akcizais ir pinigų plovimu susijusias įstatymo pataisas bei už jas balsuotų.

Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) ir Panevėžio apygardos prokuratūros A. Romanovskiui pareikštuose įtarimuose nurodyta, kad lobistas pinigus perdavė veikdamas bendrininkų grupėje kartu su vienos asociacijos prezidentu bei vienos privačios bendrovės korporatyvinių reikalų vadovu.

Nusikalstamos veikos, kuriomis įtariamas A. Romanovskis, buvo padarytos nuo 2009-ųjų rugsėjo iki 2011-ųjų gruodžio 22-osios.

DELFI žiniomis, ikiteisminį tyrimą atliekantys STT pareigūnai nustatė, kad Seimo nariui V. Matuzui kyšis buvo duotas netiesiogiai – kaip parama V. Matuzo kontroliuojamam Labdaros ir paramos fondui.

Pareigūnai nustatė, kad iš vienos bendrovės į fondo sąskaitą per tris kartus buvo pervesta 35 tūkst. Lt – 2009-ųjų rugsėjo 7-ąją ir 2010-ųjų sausio 21-ąją pervesta po 10 tūkst., o 2011-ųjų vasario 22-ąją – 15 tūkst. Lt.

Be to, į tą patį fondą pinigai pakliuvo ir iš vienos asociacijos – 2011-ųjų spalio 12-ąją ir gruodžio 22-ąją buvo pervesta po 10 tūkst. Lt.

STT įtaria, kad vėliau dalis kyšio – ne mažiau kaip 33 tūkst. Lt – buvo neteisėtai išgryninta banke ir perduota tiesiogiai V. Matuzui.

Likusi kyšio suma – 22 tūkst. Lt – esą V. Matuzo iniciatyva ir nurodymu buvo panaudota paremti Panevėžio krašto ir Radviliškio krašto visuomenines organizacijas, sąjungas, bendrijas ir draugijas. STT teigia, kad ši parama buvo skirta politinės kampanijos laikotarpiu, siekiant privilioti rinkėjus balsuoti už Tėvynės Sąjungą-Lietuvos krikščionis demokratus.

Ikiteisminio tyrimo metu STT taip pat nustatė, kad kyšis V. Matuzui buvo skirtas už A. Romanovskiui ir jo bendrininkams pageidaujamų teisės aktų projektų pateikimus ir balsavimus Seimo Biudžeto ir finansų komitete bei Seimo plenarinės sesijos metu.

Patikrinę Seimo įrašus STT agentai nustatė, kad V. Matuzas balsavo už teisės aktų pakeitimus, kurie buvo naudingi kyšio davimu įtariamiems asmenims.

Nustatyta, kad dar 2010-ųjų gegužės 13-ąją V. Matuzas Seimui pateikė Pinigų plovimo ir teroristų finansavimo prevencijos įstatymo pakeitimo projektą, kuriam buvo pritarta Seimo Biudžeto ir finansų komitete tų pačių metų gruodžio 6-ąją.

Vėliau, 2011-ųjų gegužės 10-ąją V. Matuzas Seimui pateikė Alkoholio kontrolės įstatymo pakeitimo projektą bei už jį taip pat balsavo Seime.

Be to, 2011-ųjų gegužės 19 d. V. Matuzas Seimui pateikė Akcizų įstatymo pakeitimo projektą, kuriam pritarė Seimo Biudžeto ir finansų komitetas, o vėliau ir Seimas.

A. Romanovskį STT pareigūnai buvo sulaikę birželio 19-ąją, po to teismo sprendimu jis buvo suimtas. Lobistas suimtas tame pačiame tyrime, kuriame įtarimai sukčiavimu, piktnaudžiavimu tarnybine padėtimi ir dokumentų klastojimu pateikti Seimo nariui V. Matuzui.

Liepos 13 d. lobistas paleistas už 50 tūkst. litų užstatą bei rašytinį pasižadėjimą neišvykti ir nebendrauti su tam tikrais asmenimis.

Lobistas jam pareikštų įtarimų nepripažįsta.

A. Romanovskis: nuo kada labdara prilyginama kyšio davimui

A. Romanovskis stebisi, kad į viešumą pateko ikiteisminio tyrimo duomenys, nes dar sulaikytas prašė visuomenei išslaptinti jam pateiktus įtarimus, bet šis prašymas nebuvo patenkintas.

„Šios informacijos negaliu komentuoti, todėl man kyla klausimas – kam gali būti naudinga, kad ta informacija, kurios negaliu komentuoti, yra paviešinama, – sakė A. Romanovskis. – Manau, kad tai naudinga tiems, kurie žlungančioje byloje bando išskalbti savo mundurą ir bando pateikti kaltinimus, į kuriuos negaliu atsakyti, nes negaliu jų komentuoti. Ir be abejonės, tai ne prokurorai, o tikriausiai tyrimą vykdantys asmenys“.

„Mane stebina, kad mano kaltumą bandoma įrodyti ne teisinėmis priemonėmis, o viešųjų ryšių – toje informacijoje matyti, kad nei aš jokių kyšių daviau, tai susiję su paramos fondu, – sakė A. Romanovskis. – Todėl man kyla natūralus klausimas – ar bet kokia parama, labdara yra prilyginama kyšio davimui. Žinoma, nenustebčiau, kad po kurio laiko atsiras informacija, jog A. Romanovskis, kuris sukūrė korupcinio lobizmo sistemą, finansuoja visus teisės aktus“.

A. Romanovskis pažymėjo, kad praėjusią savaitę teismas patvirtino, jog jam ikiteisminio tyrimo teisėjas nepagrįstai buvo 8 paroms pratęsęs suėmimą.

A. Romanovskis – vienas aktyviausių oficialiai veikiančių Lietuvos lobistų. Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos (VTEK) skelbiamoje ataskaitoje už 2010 metus nurodoma, kad jis lobizmu užsiėmė bent dėl 14 įvairių teisės aktų. Tarp jų – Visuomenės informavimo, Politinių partijų r politinių kampanijų finansavimo bei finansavimo kontrolės, Strateginę reikšmę nacionaliniam saugumui turinčių įmonių ir įrenginių bei kitų nacionaliniam saugumui užtikrinti svarbių įmonių, Akcizų, Alkoholio ir Tabako kontrolės įstatymai.

Straipsnio šaltinis

Leave a Reply