Nelegalus praturtėjimas

Posted by teisingas on Ketvirtadienis Spa 31, 2013 Under Didvyriai, Teisėsauga

Oi kaip piktinasi „tauta“, kad smulkmę gaudo… Bet SĄŽININGIEMS žmonėms tikrai yra geriau, kad VMI bent jau kažką daro. (Juk 100 po 10 000 yra tas pats 1 000 000)

O ir ta smulkmė, pvz nepagrįstų 50 000Lt yra tik ledkalnio viršūnė. Teoriškai tie  50 000Lt, pagrindžiami iš oficialių išlaidų atimant oficialias pajamas, bet realiai gi eilinių išlaidų maistui, pramogoms, smulkmenoms ar pan nieks nesuskaičiuos, todėl VMI inspektoriui yra aiškinama, kad pvz 200 000Lt butą „tas smulkusis“ nusipirko per 5 metus susitaupęs iš bedarbio pašalpos, nes nieko tuos metus nevalgė, negėrė ir jokių išlaidų neturėjo… Na tiesa lieka tie 50 000Lt kurių pagrįsti jau nebeįmanoma 🙂 (aišku jei skolos raštelis nepralenda 🙂 ).

Bet būkim realistais, Jūs per 5 metus kiek galite susitaupyti? Ar tikrai galite nemokamai prasimaitinti vien tik miške grybus rinkdami ar balkone morkas ir bulves augindami? 🙂 Ar Jums kas nors imtų ir paskolintų kelis šimtus tūkstančių litų tiesiog šiaip sau iš geros širdies ir net pas notarą nepatvirtinant paprasto popiergaliuko ranka ant sąsiuvinio lapo supeckioto? O gal dar ir mašiną kokią prabangią paskolintų ir kurą į ją Jums pastoviai piltų?

Įsibėgėjant galimai neteisėtai praturtėjusių asmenų medžioklei, mokesčių inspektorių ir Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos (FNTT) akiratyje atsidūrę asmenys puolė įrodinėti didžiulius turtus įgiję teisėtai.

Tiesa, originalumo pritrūko – įtartini turtai, kaip jau tapo įprasta, aiškinami staiga atsiradusiais skolų rašteliais.

Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) ne juokais susidomėjo daugiau negu dviejų šimtų fizinių bei juridinių asmenų veikla. Jų bandymus slėpti didžiulės vertės nekilnojamąjį turtą (NT) žlugdo šiuolaikinės technologijos – pavyzdžiui, „Google Maps Street View“ paslauga. O į kampą įsprausti turtuoliai teisinasi pinigus pasiskolinę, taip įklampindami ne tik save, bet ir gimines bei artimuosius.

Alytuje gyvena verslo vunderkindas?

Kaip DELFI teigė VMI projekto „Būstas be mokesčių“ vadovė, VMI kontrolės departamento direktoriaus pavaduotoja Vaimira Jakienė, vienas įdomesnių VMI „klientų“ – neseniai mokyklą baigęs jaunuolis iš Alytaus, turintis tiek turto, kiek daugelis neįgyja per visą gyvenimą.

„Kauno AVMI specialistai, atlikę operatyvų patikrinimą nustatė, kad vos per 20 metų perkopęs jaunuolis, gaunantis tik darbo užmokesčio pajamas, įsigijo gyvenamą namą su žemės sklypu Alytuje už 230 tūkst. litų ir 3 kambarių butą su stovėjimo vieta automobiliui Vilniuje už beveik ketvirtį milijono litų“, – kalbėjo V. Jakienė.

VMI dėmesio sulaukęs jaunasis turtuolis netruko įklampinti savo gimdytojus.

„Pateiktame paaiškinime mokesčių administratoriui jaunuolis nurodė, kad įsigytas turtas buvo apmokėtas iš tėvų pajamų. Atlikus tėvų gautų pajamų ir išlaidų analizę išsiaiškinta, kad jų patirtos išlaidos viršijo pajamas daugiau nei 150 tūkst. litų. Iš kur šeima gavo neapskaitytų pajamų bus aiškinamasi tolimesnių kontrolės veiksmų metu“, – teigė V. Jakienė.

Kam tas bankas, kai draugai skolina dosniau

Bendradarbiaujant su kitomis žinybomis ir pasitelkus „Google“ paslaugas, VMI aptiko ne vieną namą-vaiduoklį. Pričiupti neregistruoto NT savininkai puolė teisintis.

„Vykdydama projektą „Būstas be mokesčių“ VMI iš viso kontrolės veiksmams atsirinko per du šimtus mokesčių mokėtojų – 33 įmones ir 170 gyventojų. Visi 170 gyventojų būstai buvo nustatyti remiantis iš kitų institucijų – Registrų centro, šalies savivaldybių – gauta informacija bei „Google Maps Street View“ priemonės pagalba. Mokesčių inspektoriai išanalizavo šių gyventojų pajamas ir išlaidas bei nusprendė detaliau patikrinti 70 gyventojų, nes kilo įtarimų, kad jie būstus pasistatė arba įsigijo iš neaiškios kilmės lėšų. Šiuo metu 7 mokestiniai tyrimai baigti, dar 22 tyrimai tebevyksta, kiti – bus pradėti artimiausiu metu. Iš minėtų baigtų 7 tyrimų nustatyti trys galimi neteisėto praturtėjimo atvejai, medžiaga perduota tolimesniam tyrimui FNTT. Skaičiuojama, kad 22-ejų šiuo metu tikrinamų gyventojų įsigyto ir neregistruoto nekilnojamojo turto vertė siekia 5,5 mln. litų“, – kalbėjo V. Jakienė.

Anot VMI specialistės, papurtyti turtuoliai originalumu netrykšta: turtus bandoma pagrįsti vienu seniausių metodų – skolos rašteliais. Taip VMI užklupti turtuoliai grindžia didžiąją dalį mokesčių inspektoriams įtarimų sukėlusio turto.

„Aiškinantis šešėlio mastus individualių gyvenamųjų namų statybų sektoriuje VMI dėmesio sulaukė faktas, kad būstus gyventojai įsigyja arba statosi iš lėšų, kurių jie neuždirbo, kitaip tariant – šios lėšos yra neaiškios kilmės. Pasistatę tokius „šešėlinius“ namus, gyventojai jų neskuba registruoti Nekilnojamojo turto registre, todėl ieškant šių pastatų VMI išnaudojo visas įmanomas priemones, taip pat ir „Google Maps Street View“ programą. Tyrimų metu būstų savininkai bando VMI pasiaiškinti, iš kokių lėšų įsigijo būstus. Inspektoriai užversti paskolų rašteliais, kuriuose nurodoma, kad būstui lėšų gavo iš kitų gyventojų – tėvų, vaikų ar draugų, kurių dauguma šiuos pinigus neva yra uždirbę užsienyje. Paskolų rašteliais ar dovanų sutartimis šiuo metu bandoma pagrįsti net 4,8 mln. litų įsigyto nekilnojamojo turto“, – teigė V. Jakienė.

Papurtys ir emigracijoje neva pralobusius tautiečius

Nors neva užsienyje uždirbtų milijonų kilmę patikrinti sunku, VMI imasi visų galimų priemonių. Šiuo metu bendradarbiaujama su užsienio tarnybomis – aiškinamasi, ar dosnieji skolintojai iš tiesų emigracijoje uždirbo kalnus pinigų.

„Mokesčių inspekcija itin atidžiai tiria ir vertina šiuos paskolų raštelius bei kitus gyventojų pateikiamus dokumentus, kuriais bandoma pagrįsti būstui išleistas lėšas, taip pat tiriama, ar paskolas esą suteikę gyventojai patys turėjo finansinių galimybių tai daryti. Be to, pastebėta tendencija, kad gyventojai vis dažniau įsigytą turtą bando pagrįsti ir užsienyje uždirbtomis pajamomis. Siekiant tai patvirtinti arba paneigti, VMI šiuo metu užsienio šalių mokesčių administratoriams yra išsiuntusi paklausimus dėl 1,6 mln. litų mūsų piliečių ten esą uždirbtų pajamų“, – sakė V. Jakienė.

DELFI primena, jog VMI dėmesio sulaukė ne tik namų-vaiduoklių savininkai, bet ir jų statytojai. Mokesčių inspektoriai aptiko ištisus kvartalus galimai nusukinėjant mokesčius pastatytų ir parduotų namų. Taip pat pastebėta, kad namų pirkėjai dažnai įtraukiami į sukčiavimo mechanizmą, kai darbams samdomos statybų kompanijos, tačiau būsto savininkai deklaruoja, neva namus jiems surentė ne profesionalūs statybininkai, o paprasčiausiai į talką subėgę giminaičiai ir draugai. VMI pastebi, kad čia žiojinčias įstatymų spragas būtina lopyti – dėl to jau kreiptasi į Aplinkos ministeriją

Straipsnio šaltinis

5 Responses to “Nelegalus praturtėjimas”

 1. to Says:

  Apgailėtinai skamba pasiteisinimai, kad „ne tuos gaudo“, „skriaudžia ubagus“ ir panašūs. Taip jau gamtoj surėdyta, kad silpniausi krinta pirmieji. Didieji „įteisinti vagys“ gyvuoja ir tarpsta tik todėl, kad didžioji užguitos visuomenės dalis yra tokie patys vagys ir sukčiai tik mažesnių sugebėjimų ir masto.

  Norėtųsi tikėtis, kad pradėjus pjauti nuo šaknų su laiku būtų prisikasta ir iki viršūnių, kurios laikosi ne ant ko kito kaip ant nesąžiningų žmonių daugumos. Kontrabandos bosai neuždirbtų nė sudilusio skatiko jeigu vargšas ubagas vietoj dviejų kontrabandinių pakelių nusipirktų vieną legalų taip dar sutaupydamas savo sveikatos.

  Deja iš daugumos komentarų matosi, kad šios kovos su šešėliu priemonės bus sutiktos su didžiausiu nepasitenkinimu kas sudarys sąlygas nutraukti jų taikymą pakorus kelis atpirkimo ožius vardant fiktyvios kovos su korupcija. To iš esmės ir siekiama. Pasirodysim prieš pasaulį, kad neva kovojame su korupcija, o tada vėl vogsime bei keiskime daugiau prisivogusius.

  Vienas statistinis žmogelis šioje situacijoje negali nieko pakeisti – tik save.

 2. didvyriai Says:

  Tereik vieno baisaus įstatymo (kurio deja matyt nieks niekad nepriims)…

  10proc premija nuo baudos, kuri buvo paskirta už nuskaltimą, skiriama tam, kuris padeda atskleisti nusikaltimą.

  Galėtum gyvent kaip tas Prancūzas karts nuo karto „priduodamas“ kokį vieną kitą makliuotoją… O tokie „privatininkai“ dirbtų dar geriau nei VMI darbuotojas gaunantis fiksuotą atlyginimą.

  Parodei garažiuką pilną kontrabandos. Veikėjas gauna kokius 10 000Lt baudos, tu 1 000Lt.
  Čekiuko mėsos turgelyje nedavė – 500-2000Lt baudos, tau asmeniškai 50 – 200Lt…

  Liktų tik pavojus, kad nebebus ką gaudyt… Juk dabar vairuotojai gatvėse irgi nebėra tokie ramūs kai reikia bijoti ne tik policininko su tarnybiniu automobiliu, bet ir bet kuriame kitame automobilyje gali būti privataus žmogaus registratorius…

 3. kritikuojančiam Says:

  o ką, žmogau? Kažkodėl bijotum tokio įstatymo?

  Beje gerai gyvenančioje Skandinavijoje, Vokietijoje pamaklinėk ką nors ir koks ten NKVD tada tave skalpuos? O kad turėsi problemų tai faktas. Jie tai vadina pilietiškumu, o va pas mus kalėjimo žargonų vartotojai – „ožinimu“. Ir į ką mes turėtume lygiuostis? Į skandinavus, vokiečius, ar tuos kurie yra puikiai susipažinę su kalėjimo leksikonu? a?

 4. didvyriai Says:

  Beje gerai gyvenančioje Skandinavijoje, Vokietijoje pamaklinėk ką nors ir koks ten NKVD tada tave skalpuos? O kad turėsi problemų tai faktas. Jie tai vadina pilietiškumu, o va pas mus kalėjimo žargonų vartotojai – „ožinimu“. Ir į ką mes turėtume lygiuostis? Į skandinavus, vokiečius, ar tuos kurie yra puikiai susipažinę su kalėjimo leksikonu? a?

  Lietuvoje gali visas namas žinot, kad tu cigaretes pardavinėji ir nieko, o ten užtektų 1 kaimyno ir 99proc, kad būten tas vienintelis ir atsiųstų tarnybas.

  Čia gali girtis visiems, kad naują džipą nusipirkai už kontrabandą/nelegalų darbą ar pan. O ten kaboke prisigėręs apie tokius „didvyriškus“ žygdarbius pamėgink pasigirt…

  Pas mus vagis ale vagia iš „valstybės“, o ten žmonės galvas turi ir supranta, kad iš VALSTYBĖS pavogti NEĮMANOMA, ir pavagiama yra iš jos piliečių t.y. MŪSŲ VISŲ.
  Tai jei tau kažkas iš kišenės trauktų piniginę, tu irgi tylėtum ir dar girtum vagį, kad gerai daro, bei į policiją nesikreiptum, nes galvotum, kad tai būtų „ožinimas“?

  Suaukit, pradėkit mąstyt ir supras KAS ir KODĖL gyvena geriau.

 5. dėl smulkmės Says:

  ir policija neturėtų gaudyti mobiliaką atėmusių, magelį iš mašinos ištraukusiu ar kažkam primušusių…. Kam su smulkme cackintis. Reikia gaudyti tik tuos kurie kažką nužudo…

  😀 😀 😀

Leave a Reply